Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo „Tęcza” od ponad 20 lat prowadzi kompleksową, wieloaspektową, ciągłą terapię i rehabilitację skierowaną do dzieci, młodzieży, a także dorosłych osób niepełnosprawnych. Wsparcie udzielane jest na terenie placówki, mieszczącej się w wyremontowanym od podstaw budynku przy ul. Ks. Piotra Wawrzyniaka 7A w Szczecinie, w którym uchwałą Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia utworzone zostało Zachodniopomorskie Centrum Opieki, Diagnozy i Rehabilitacji „Tęcza”.
Zachodniopomorskie Centrum Opieki, Diagnozy i Rehabilitacji „Tęcza” to innowacyjny ośrodek, na terenie którego prowadzona jest terapia i rehabilitacja w oparciu o najnowsze metody usprawniające centralny układ nerwowy. To miejsce przyjazne dzieciom, młodzieży oraz dorosłym osobom niepełnosprawnym, ale także ich rodzinom, znajdującym się niejednokrotnie w bardzo trudnej sytuacji życiowej. To jedna z niewielu placówek w kraju, prowadząca tak kompleksowe usprawnianie począwszy od wczesnej interwencji w postaci rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego, po realizację programu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, edukację przedszkolną, a następnie kontynuację wielotorowego usprawniania terapeutycznego i rehabilitacyjnego, aktywizacji i integracji społecznej, w ramach projektów finansowanych/współfinansowanych z różnych źródeł publicznych.
W zakresie funkcjonowania Centrum mieści się działalność: placówki leczniczej, niepublicznej specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, niepublicznego przedszkola specjalnego oraz środowiskowego domu samopomocy. Ponadto, terapia i rehabilitacja odbywają się w ramach programów dotacyjnych, finansowanych m.in. przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Gminę Miasto Szczecin oraz środki własne Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w placówce znajdującej się w centrum Szczecina, której powierzchnia całkowita wynosi 1350 m². Beneficjentami działań rehabilitacyjnych i terapeutycznych są przede wszystkim mieszkańcy Gminy Miasta Szczecin, ale Stowarzyszenie roztacza opiekę również nad osobami z terenu całego województwa zachodniopomorskiego. Placówka dostosowana jest w każdym zakresie do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową i oferuje swoje usługi w każdy roboczy dzień tygodnia, w godzinach 6:30 – 18:00 przez cały rok. Dodatkowo w dni wolne od pracy, Stowarzyszenie prowadzi na terenie placówki wiele inicjatyw wspomagających proces usprawniania np. białe soboty, soboty szkoleniowo-integracyjne, szkolenia, imprezy integracyjne dla osób z niepełnosprawnościami.
Placówka dzięki swojemu położeniu w centrum Szczecina jest dobrze skomunikowana publicznym taborem niskopodłogowym z pozostałymi częściami miasta, stąd wykazuje pełną dostępność dla osób niepełnosprawnych. Otoczona jest również parkiem, w obrębie którego utworzona została ścieżka edukacyjno – ekologiczna z miejscami rekreacyjnymi.
Pod szyldem Centrum funkcjonują:
Stowarzyszenie jest także aktywnym członkiem życia społecznego – propagatorem praw i potrzeb osób niepełnosprawnych zarówno w regionie, jak i w całym kraju. Aktywnie uczestniczy w kształtowaniu polityki na szczeblu lokalnym i regionalnym, w konsultacjach społecznych przy opracowaniu i wdrażaniu programów i dokumentów strategicznych, których celem jest przeciwdziałanie dyskryminacji osób niepełnosprawnych oraz integracja społeczna.
Usługi oferowane przez Stowarzyszenie w ramach poszczególnych placówek świadczone są bezpłatnie.
W ramach Centrum funkcjonują:
1. Centrum Terapeutyczne dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Tęcza” /umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia/.
2. Niepubliczna Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna „Tęcza”.
Do placówek funkcjonujących w ramach Centrum Diagnozy, Terapii i Rehabilitacji Dziecięcej „Tęcza” kieruje:
Skierowanie do Centrum Terapeutycznego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Tęcza” powinno zawierać zapis, że dziecko kierowane jest do Ośrodka Dziennego Rehabilitacji dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego.
Historia powstania
Prekursorami dokonujących się na przestrzeni lat zmian w zakresie tworzenia niezbędnych form wsparcia dla dzieci niepełnosprawnych byli ich rodzice i opiekunowie. Działając w ramach wspólnoty samopomocowej utworzyli oni w 1983 roku Koło Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. W roku 1994 Koło przekształcone zostało w instytucje formalną – Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo „Tęcza”, które działa po dzień dzisiejszy.
Historia siedziby
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo „Tęcza” w listopadzie 2014 roku oddało do użytku całkowicie wyremontowany obiekt mieszczący się przy ul. Ks. Piotra Wawrzyniaka 7a w Szczecinie. Prowadzona jest w nim działalność opiekuńcza oraz diagnostyczno-rehabilitacyjna. Wyremontowana placówka jest trzy razy większa od tej, w której wcześniej (przy al. Boh. Warszawy 27b) była prowadzona rehabilitacja podopiecznych.
WŁADZE STOWARZYSZENIA
Zgodnie z § 18 Statutu Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo „Tęcza” Władzami Stowarzyszenia są:
a) Walne Zebranie Członków,
b) Zarząd,
c) Komisja Rewizyjna;
Kadencja władz Stowarzyszenia trwa 4 lata.