Archiwum dla miesiąca: grudzień 2023


Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

27.12.2023 – 02.01.2024 r. – SIEDZIBA STOWARZYSZENIA „TĘCZA” ZAMKNIĘTA !!!

Impreza Mikołajkowa 2023 – fotorelacja

 
10 grudnia w Teatrze Lalek „Pleciuga” odbyła się Impreza Mikołajkowa, w trakcie której osoby z niepełnosprawnościami wraz rodzinami mogły wspólnie obejrzeć przedstawienie pt. „Choinka z bajkami” oraz spotkać się ze Świętym Mikołajem🎅, który wręczył im upominki mikołajkowe🎁. Jak co roku zabawa była super, było dużo uśmiechu i niezapomnianych wrażeń 😄🤩🥳
 
Zadanie współfinansowane ze środków PFRON, zgodnie z umową zawartą z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Miasta Szczecin.
 
 

MEDEK – Dynamiczna Metoda Stymulacji Kinetycznej w Placówce Leczniczej prowadzonej przez Stowarzyszenie

Mamy przyjemność poinformować, iż do specjalistów w naszej placówce leczniczej dołączył fizjoterapeuta pracujący Dynamiczną Metodą Stymulacji Kinetycznej (MEDEK).

Jest to metoda fizjoterapii stosowana w celu rozwijania dużej motoryki u niemowląt i dzieci z neurologicznymi zaburzeniami układu ruchu. Terapia MEDEK nie koncentruje się na zmianie napięcia mięśniowego, pierwotnych odruchach czy nieprawidłowych wzorcach ruchowych. Ruchy nieprawidłowe są podstawą dla terapeuty do oceny dojrzałości ośrodkowego układu nerwowego oraz uznawane za zgodne ze stopniem rozwoju funkcji motorycznych. Terapia MEDEK skupia się przede wszystkim na ćwiczeniu ruchów niezbędnych do siadania, stania i chodzenia. Poszczególne grupy mięśniowe są ćwiczone poprzez realizację zadań posturalnych i funkcjonalnych, a nie w izolacji. Zbytnio napięte mięśnie są rozciągane w sposób dynamiczny. MEDEK nie odwołuje się do sekwencji prawidłowego rozwoju motorycznego. Zakłada natomiast, że różne umiejętności wymagają różnych strategii ruchowych. W odróżnieniu od innych terapii, dziecko nie musi skupiać uwagi ani koncentrować się na zadaniu, ani nawet współpracować z terapeutą. MEDEK uważa, że choć motywacja może zwiększać poprawność wykonywanych ćwiczeń, to efekt ten jest tymczasowy i nie gwarantuje trwałej zmiany.

Rolą terapeuty jest prowokowanie automatycznych reakcji posturalnych, które biorą udział w kontroli posturalnej, niezbędnej podczas wykonywania zadań funkcjonalnych. W terapii wykorzystujemy wiele ćwiczeń – każde ma swoją nazwę, jest szczegółowo opisane i ma na celu prowokowanie określonych reakcji. Terapeuta Medek określa jaki cel ma zostać osiągnięty dzięki terapii oraz jak wywołać pożądaną reakcję.

Skip to content